کَلِمات

بیا و دَم را دَریابیم

۴ مطلب در مهر ۱۳۹۶ ثبت شده است

فردین دمر مُرد و معرفتُ به درک برد

دیگه وقتی وارد زورخونه میشی دور تا دورشو که نیگا میکنی یه پهلوون نیست، دیگه وقتی دور تا دورتو نیگا میکنی یه بامرام نیست، دیگه وقتی گذرت به زیر گذر بازارچه میوفته کسی حافظ جونو مالو ناموس مردم نیست، فردین که مُرد معرفتو برد از راهو رسمشم فقط یه عکس موند رو دیفال مردم.

اسمش که هست، معرفتو میگم ولی ندیدم دسته کسی شاید مثل ضامن‌داره که نباید از تو قلافش بیاد بیرون و گرنه دردسر میشه واسه صاحابش، حالا که اسمشم نیست کاش یه جا خاکش میکردن حداقل سالی به سالی یه سالگرد واسش میگرفتن میگفتن دادا ایشون که زیر خروار خروار خاکه معرفته یه زمانی آقایی بود واسه خودش یه تار موش قده یه دسته چک الان میارزید.

آی معرفت گفتن شما دُر گران بهایی که به هر کس ندهندش ولی شما بیاوو باش بزار مردم ببیننت بگن هست، حالا از قلافتم در نیومدی ما میگیم بازم شکر که هست.


۲۷ مهر ۹۶ ، ۲۲:۵۴ ۲ نظر موافقین ۵ مخالفین ۰

عامه نمی‌فهمیدند

نکته آنست که ادبا و علما می‌گفتند و عامه نمی‌فهمیدند جز ناعاقلان، آنان که بیشتر از عوام الناس راست گفتند و راست شنیدند. راست گویی برای عامه عادت نبود و برای خواص منفعت نداشت. همی اندیشیدند که بر بساط عالم از برای راست کردار، چیزی حاصل نشود و دغل باز بسیار برای جمیع مخلوقین عزیزتر است. 

آنکه بیشتر می‌اندیشید را مرتد خوانند وانکه فریب پیشه می‌کرد خلیفه می‌پنداشتند. حال آنکه آنان که چنین دغل کرده‌اند به کدامین آیین رفته‌اند کسی هرگز پی نبرد. یا پیشتر از پیش بسیاری از برایشان این چنین نقل کرده‌اند و ما چنین گفتار کنیم :


آنان که چنین از برای صنعت فانی کوشند    همه دنیا و دین و آخرت از چه فروشند


۲۶ مهر ۹۶ ، ۱۴:۳۱ ۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰

دَم را دَریابیم

شنیدن این حرف چه ساده اما فهم آن چه سخت می‌تواند باشد. به همان سختی که حکیمی چون خیام سال‌ها در میان مردم زیست برای درک و بسط همین مفهوم. 

مفهومی که صادق هدایت بیش از ده سال وقت گذارند و در میان ذهنیات خیام غوطه ور شد تا به ترانه‌های خیام و "دم را دریابیم" برسد. البته گویی برداشت عوام الناس از قدیم الایام در این مورد چیز دیگری است، اما پشت این دَم یک سادگی بزرگ است نه یک لودگی کوچک.
توصیه شده است به خواندن کتاب و شعر اما نگفته‌اند چه کتابی ! اما رباعیات خیام و ترانه‌های خیام صادق هدایت می‌بایست جزء کتب درسی باشد نه برای تزئین کتابخانه و ویترین مغازه‌ها ...

۱۵ مهر ۹۶ ، ۲۲:۳۹ ۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰

امید آخرین مصیبت است

امید داشتن گاهی آخرین مصیبت است، مصیبتِ به دوش کشیدنِ رنجی بی‌پایان ...

امید نگه داشتن آخرین رشته ریسمان ریش و پاره شده است، بی آنکه بدانی ریسمانی که چنگ میزنی چیست ...

امید گاهی خوشحالی‌ست، گاهی ترس و گاهی سرابی است بی سر و سامان ...

امید همان لحظه نجات از غرق شدن است، و غرق شدن هم پایان نیست ...

امید همه شعر و شعور و آگاهی‌ست، حتی اوقاتی که معنی شعور و آگاهی درد است ...

امید شاید آخرین مصیبت است. ۰۱ مهر ۹۶ ، ۲۳:۰۹ ۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰